(Koroona)elust Euroopa ristteel 3/10: Viirus, mis lahutab ja liidab

4 06 2020

Ilmunud ajalehes Lääne Elu 4. juunil 2020

* * *

Ei ole ilmas halba ilma heata.
Ei teata ilmas kedagi, kes veata.
On peaga inimesi, kes kui peata –
ei oska olla, kui ei samme seata,
kel pahameelt ilmvõimatu on peata’,
päev raisus karmi kommentaari reata!

Viimased nädalad on olnud igas mõttes päikeselised, aga koroonaaeg on eriti esile toonud inimesed, kes ei ole mitte kunagi rahul. Kes pandeemia alguses põrutasid, et pandagu nüüd kiiresti lukku, nõuavad nüüd kõike lennult lahti. Kel on alati õigus, sest teised arvavad ja teevad ju kõike valesti.

Üks hommikune pildike ristmikult. Enne mind ootas rohelist jalakäijatuld üks mees. Hetke pärast lisandus teine mees. Jalgrattaga. Pressis närviliselt nuppu. Esimene mees hüppas ehmatusest pool meetrit paremale ja ütles nõudlikult, kuid mitte inetult: „Bitte Abstand!”* Jalgratturile see märkus ei meeldinud: „Mis te õiendate? Haige olete või? Vat kui helistan praegu muposse!” Minu karlssonlikku rahupalvet ta ei kuulanud, vaid võttiski demonstratiivselt telefoni: „Siin on üks koroonahaige. Prillide ja seljakotiga, tuleb kesklinna poole.” Ma ei jäänud neid jälitama ega tea, mis siis lõpuks sai – kas kõne oli päris või näideldud. Näide igatahes, kuidas võime iga hetk kohtuda kellegagi, kes ründab lihtsalt igaks juhuks. Trieri ristmikul või Lihulas, mille hooldekodu töötajate ning nende lähedaste kiusamisest on väga valus lugeda.

Aga poes on inimesed õppinud silmadega üle maski naeratama. Sõber ütles, et kätepesu on nüüd käitumisse nii sisse kodeeritud, et ta avastas end hommikul oma kodus oma vannitoas oma voodist tõustes hoolikalt käsi seebitamas, kuigi tegelikult oli plaanis olnud hambaid pesta.

Trieri linn ja ümberkaudne Kreis Trier-Saarburg on mõlemad saanud kauaoodatud nulli kätte – rohkem kui nädal aega mitte ühtegi uut koroonapositiivset. Linn jõudis nullini tegelikult juba 16. mail, sest 20. mail registreeritud nakatunu nr 102 põdes haiguse läbi turismireisil ning andis end üles alles tervevenult koju jõudes, paraku rippus ta statistikas oma kohustusliku nädala. Ettevaatus ei tee siiski paha, sest Saksamaa kaardilt pole punased täpid sugugi kadunud. Selle vahega, et kui puhangu alguses olid epitsentrid pigem lääne pool, siis praegu on edetabeli tipus Sonneberg Lõuna-Tüüringis. Valus vits liidumaale, kus taheti veidi aega tagasi kõik piirangud lõpetada.

Rheinland-Pfalz avaneb tasapisi edasi: restoranidel lubatakse keskööni lahti olla, kinos ja teatris ei pea publik maskiga istuma, Musikverein’id** ja koorid võivad hakata proove läbi viima. Ainult et lauljate vahe peab olema kolm meetrit. Huvitav, kui suur oleks konkurss üldlaulupeole, kui tavalise „kolm inimest ühel astmel” asemel ühendkooris peaks hoidma laululaval kolmemeetrist vahet?

Luksemburgi naisansambel ja tantsurühm said teisipäeva õhtul jälle päriselt kokku: tuulutasime ennast ja rahvarõivaid. (Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu eestvõttel toimuv rõivatuulutusüritus on eeloleval pühapäeval). Meie proovimajakese taga on väike park, mille mändide all on suurepärane piknikupaik. Kuna oli oht, et meid võib mingil hetkel kokku tulla rohkem kui vabas õhus lubatud 20, leidis tantsurühma juhendaja kehtivast koroonakäitumise eeskirjast sobiva punkti, et manifestation culturelle*** puhul võib olla ka üle 20 inimese, tingimusel, et kõik istuvad kahemeetriste vahedega. Tegu oli vaieldamatult kultuurisündmusega – puude vahel rahvarõivaste näitus, võtsime ikka viisi ka üles. Kahekuulise videotreeningu järel võib öelda, et laulud olid äratuntavad. Et kahemeetriste vahedega tantsurepertuaari väga võtta ei ole (erandiks staadionile mustrite joonistamine), toimus tantsuproov kuulamisseminarina „Kas tunned pärimustantsude muusikat?”. Juhendaja on kasutanud koroonaaega usinasti karmoška harjutamiseks.

On inimesi, kellele koroonaaeg on olnud väga keeruline või valus. Usun, et rohkem on neid, kellelt julgeme küsida, kas midagi oli ka head, kes on nautinud kodust aega, leidnud uue hobi või lausa uue töö.

Kas oleksin ilma koroonata leivategijaks hakanud? Potipõllumeheks? Nüüd on esimesed salatid, maasikad, redised ja nuikapsad söödud, kohe saavad valmis ka naerid ning herned. Sõpradega oleme teinud pikki videokohtumisi ning mõelnud, miks me seda küll varem ette ei võtnud, kui oleme üksteisest pikalt eemal?

Koroona on lahutanud, aga ka liitnud.


* „Palun hoidke vahet!”
** Otsetõlkes muusikaühing, praktikas on tegu aga puhkpilliorkestritega. Igal kommuunil, külal või linnaosal on säärane olemas.
*** kultuuriüritus.


Toimingud

Informatsioon

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s
%d bloggers like this: