Elust Euroopa ristteel 2/11: Karnevalist ja koorist

14 11 2019

Ilmunud ajalehes Lääne Elu 14. novembril 2019

Elften im Elften – 11.11 ehk Püha Martini päeval kell 11.11 olid Saksa külad ja linnad täis kostümeeritud tegelasi, sest algas karnevaliaeg, mis kestab paastu alguseni ehk meile tuttava vastlapäevani. (Ma ei tea, miks Eesti mardipäev on päevases nihkes. Inimene õpib kogu elu.) Karnevaliaja alguseks on olnud või on ka kolmekuningapäev, aga 19. sajandil nihutati seda paljudes kohtades ettepoole. Olen nii aru saanud, et sellega tasalülitati varem 40 päeva kestnud paastuaeg enne jõulu.

Neile, kes on südamega asja sees, on see tõsiselt tore aeg, mida võiks võrrelda suure harrastusteatrite festivali ettevalmistusega. Külades ja linnades on karnevaliklubid – seltsid, millel on tihe kalender istungite ja üritustega. Karnevaliaja kulminatsiooniks on viimane nädal enne paastu, eriti suured ja uhked rongkäigud – iga klubi kujundab vastavalt võimalustele võimalikult uhked kostüümid ning ideaalis dekoreeritakse ära mõni veoauto, nii et kastist saab laev, loss või dinosaurus, mis üksiti täidab ka liikuva joogibaari ning šlaagridiskoteegi ülesannet. Kui Eestis on rahvakalendri tähtpäevad muutunud rohkem laste pidustusteks, siis siin on esindatud kõik vanuserühmad, erilise innukusega paistavad silma vanem generatsioon ning lapsed. Siinsed eestlased karnevalidel aktiivselt ei osale, välja arvatud lapsed.

Mida ma siin siis teen, kui ma parasjagu Euroopa risttee eluolu ei kirjelda?

Kirjutan, korraldan, laulan. Euroopa eestlaste koor (täiskasvanute segakoor) sai alles kokku Bonnis, kus muinasjutulises metsatukas mäe otsas asub üks õite armas Haus Annaberg. See kunagine loss on eestlaste, lätlaste ja leedulaste kokkusaamiskoht juba aastakümneid, maja haldab Balti Kristlik Ühing, aga seminarideks, õpitubadeks või pidustusteks saavad seda rentida kõik, olenemata usutunnistusest. Haus Annabergis peab oma koosolekuid EÜSL. Selle lühendi taga on veidi kummaliselt vanamoodsa nimega organisatsioon – Eesti Ühiskond Saksamaa Liitvabariigis. EÜSLi asutasid 1952. aastal sõjapõgenikud Augsburgis, et eesti keel ja kultuur paguluses ei kaoks. Tegelikult hoiti ikka juba varem kokku – siinsete eestlaste ajaleht Eesti Rada ilmub juba 1945. aastast. Suurel maal ei saa alati kõike koos teha, seega on olemas ka väiksemad allühingud. Nende nimed olid või on rahvuskoondised, aga kuna tänapäeva eesti keeles läheb mõte koondisele mõeldes esmalt spordile, on neid hakatud ümber nimetama seltsideks.

Põhjuseid, miks Haus Annabergis kokku saada, on aastas mitmeid – alates kevadistest Eesti kultuuripäevadest kuni jõuluballini, segakoori laululaagritest rääkimata. Kultuuripäevi on korraldatud 1970. aastatest peale – esinemas ja kõnelemas käivad oma ala tipud kaunite kunstide valdkonnast, lisaks ühiskonna- ja majandusteadlased ning -spetsialistid, poliitikudki.

Laulmine on Euroopa eestlaste hulgas nii popp, et Annabergi maja on meile mitmel korral ikka päris kitsaks jäänud – viimase laulupeo 130pealise hiigelkoori liikmetest vaid napilt rohkem kui pooled said kohapeal ööbimiskoha ning repertuaari harjutamiseks ja salvestamiseks ei oleks enam ükski tool tuppa mahtunud. Hapnikugagi oli kitsas.

Siis tuleb vahepeal minna mujale – näiteks Amsterdami. Jaanuaris saame kokku Strasbourgis. Laulvate laste ja noorte „peakorter” on Remerschen-Schengeni noortehostelis Luksemburgis. Võiks arvata, et laulupidu on see, mis lapsi ja noori köidab, aga meil on laagrid alati puupüsti täis. Eelmise üldlaulupeo ettevalmistuslaagris tulid lõpulõuna järel ligi kaks minust juba ammu peajagu või rohkem pikemat teismelist poissi, öeldes, et laagreid peaks tegema tihedamini. Milline rõõm juhendajale, et seda tulevad ütlema noormehed ning need, kes leiavad laulmiseks aega ka jalgpalli kõrvalt!

Aga nüüd lennukisse ja Eestisse.


Toimingud

Informatsioon

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s
%d bloggers like this: